Daldırma Tip Yüzey İşlem

Daldırma Sistemi

Ürününüze en uygun yüzey temizleme projesi, işletme şartlarınız göz önünde bulundurarak kromat, demir fosfat veya çinko fosfat şeklinde projelendirilmektedir.

Daha çok yarı otomatik sistemlerde boyanacak parça adedinin düşük olduğu ya da alüminyum profil gibi boyanacak parça ebatlarının çok büyük olmasından sprey sistem uygulamasını sınırlandırdığı durumlarda kullanılır. Sistem; kimyasal tankları, monoray vinç ve yüzey işlemi yapılacak parçaların içine konulduğu sepetten meydana gelir ve tank içerisindeki kimyasal madde içerisine daldırılıp proses süresi kadar bekletilme esasına dayanır. Sprey uygulamalarına göre avantajı, daldırma yönteminde malzemelerin her noktasına eşit nüfuz ederek eşit temizleme ve kaplama imkanı sağlar (profil ve boru gibi ürünlerin iç yüzeyi) . Proses bitiminde malzemelerin hızlı olarak durulanması ve kurutulması gerekir.

Sistemde kullanılacak prosesin özelliğine göre tank yapı malzemesi, adedi ve çalışma sıcaklığı belirlenir. Monoray 4 hareketli vinç ve ray konstrüksiyon sistemi bulunmaktadır. Isıtmalı tanklar kaya yünü izolasyonludur. Tankların ısıtma sistemi opsiyonel olarak elektrik rezistansı veya sıcak su kazanı ve serpantin grubu ile sağlanır. Kimyasal madde bulunan tanklarda (yağ alıcı ve fosfat kimyasalı) basınçlı hava ile karıştırma sistemi mevcuttur. Kurutma kazanı sürgülü kapaklı manuel veya otomatik hareket edebilmektedir. Kurutma kazanına ait ısıtma ünitesinde, ısınma elektrik rezistansı veya sıvı veya gaz yakıtlı brülör ile opsiyonel olarak sağlanmaktadır.